לחיות ביעילות לקראת מטרות החיים

לכל אחד מאתנו קיימת בראש תמונה, בה אנו רואים את עצמנו בנקודה כלשהי בעתיד, בה החיים שלנו נראים בדיוק כמו שאנחנו שואפים לעשות אותם. באותה הנקודה מימשנו את עצמנו בכל התחומים והשגנו את מה שעמלנו עליו זמן רב – יש לנו כסף, אנחנו חיים במקום בו רוצים לחיות, אנחנו נמצאים עם בני הזוג שאנו רוצים, אנחנו עוסקים ביום יום בדברים בהם אנו באמת רוצים לעסוק. נקודה מסויימת בה סיימנו את המירוץ לקראתה. על המירוץ לנקודה הזאת אני רוצה לדבר.

כל אחד מוביל את החיים שלו לכיוון מטרות שסימן לעצמו. רק שאת המטרות האלה אנחנו בדרך כלל לא בוחרים לעצמנו, אלא, יורשים אותם מהמשפחה ומהסביבה שלנו – לעשות תואר, לבנות קריירה, להיות עשיר. ביחד עם המטרות שאנחנו יורשים מהסביבה, אנחנו מאמצים גם את הפרדיגמות לגבי מטרות אלה. הפרדיגמות הן לגבי הזמן הדרוש להשגת מטרות אלה והדרך בה עושים זאת. (אם המושג פרדיגמות אינו מוכר לך לעומק, אני מציע לך לקרוא את "פרדיגמות כאמונות מגבילות שמקבעות התנהגות")
אנחנו מאמינים שתואר ראשון לוקח לעשות שלוש שנים, שבשביל לבנות קריירה צריך במשך כמה שנים טובות לטפס במעלה סולם התפקידים, שבשביל להפוך לעשיר צריך הרבה שנים של עבודה.
אותן הפרדיגמות מחייבות אותנו ללכת בדרך הסלולה שאימצנו בתור "הדרך נכונה" ואנו מוצאים את עצמנו עושים דברים ומשקיעים בדיוק הזמן, אבל השגת השאיפות והחלומות, לא נראית באופק. חשבת פעם שאולי אפשר להשיג את אותן המטרות בזמן הרבה יותר קצר ובדרכים הרבה יותר פשוטות? שתואר באוניברסיטה אפשר בקלות לעשות תוך שנה וחצי? שלהגיע לתפקיד הבכיר ביותר אפשר תוך מספר חודשים ספורים? שלהפוך למיליונר אפשר בפחות משנה? אני אגיד לך כבר עכשיו שכל זה אפשרי ודי בקלות, אבל הרוב לא מנסה לבדוק האם האפשרות הזאת באמת קיימת, כי כולם הולכים על פי הפרדיגמות שירשו מהסביבה.

אני רוצה לעזור לך להגיע לאותה נקודת היעד אליה אתה שואף כבר עכשיו, אבל בצורה יותר יעילה, קצת יותר מהר ובפחות מאמץ ממה שזה קורה לאנשים בדרך כלל. להוציא אותך מהפרדיגמות שמקבעות אותך למסלול חיים מסויים ולהכניס אותך למסלול חיים יעיל, כדי שכבר בתקופה הקרובה תוכל לחיות את החיים שאתה באמת רוצה.

אם אתה באמת רוצה למצוא את עצמך מתעורר בוקר אחד לתוך אותם החיים ששאפת אליהם כבר זמן רב, דבר ראשון תצטרך לעשות כמה דברים ולענות לעצמך על כמה שאלות:

א. עליך להבין מהי נקודת היעד הקרובה שלך, אותה הנקודה שאליה אתה שואף עכשיו, שבשבילה אתה לומד, עובד, מתאמן ועושה דברים אחרים.
נסה לדמיין את עצמך בעתיד, בו השגת את כל הדברים שאתה שואף אליהם היום. תדמיין איך היום שלך נראה.
במה אתה עוסק? איך אתה מבלה?
איפה ואיך אתה עובד?
איזו זוגיות שלך? איך נראית המשפחה שלך?
איפה אתה גר? איזה בית יש לך?
כמה כסף יש לך?
באיזה אוטו אתה נוסע?
מה מצב הבריאות שלך?
האם אתה עוסק בספורט ואם כן, באיזה?
ממה אתה נהנה ביום יום שלך?

ככל שתצליח לתפוס יותר תחומי חיים ולהבין איך אתה רוצה שהם יראו אצלך, כך תדע יותר במדוייק לאן אתה שואף להגיע.
כאשר תבין איך אתה רוצה את החיים שלך, תוכל לייעל את דרך ההתקדמות שלך לשם ולראות האם עד היום אתה אכן התקדמת לשם או שעשית דברים שלא קידמו אותך לשם, למרות שחשבת שהם כן.

ב. תעריך, מתי אתה אמור להגיע לנקודת החיים שכרגע דמיינת, אם תמשיך בקצב בו אתה מתקדם היום.
החיים שלך בנויים היום מהתקדמות לקראת מטרותיך, אם בתחום הפיננסי, בתחום הזוגי או בתחום אישי אחר כלשהו. אם תמשיך בקצב שבו אתה מתקדם עכשיו לקראת מטרותיך, מתי תשיג אותן? האם אתה מרוצה מכמות הזמן שתידרש לך להשיג את השאיפות שלך בקצב זה?
כאשר לפני זמן רב שאלתי את עצמי שאלה זו, הבנתי פשוט אני זוחל ובכלל לא בטוח שלכיוון הנכון. שבקצב של החיים שלי כיום, אני אוכל לחיות כמו שאני רוצה רק לעת זקנה, וגם זה בסימן שאלה גדול. אז החלטתי למצוא דרכים כיצד לייעל את ההתקדמות לקראת החיים שאני באמת רוצה.
האם אתה רוצה להגיע לשאיפות שלך ומוכן לקחת אחריות להתחייב לכך או שאתה מוכן לוותר על השליטה שלך בקצב התקדמות, לתת לזה להתקדם בקצב העכשווי ולהשלים עם המצב?
משום מה אנחנו בוחרים להאמין שהחיים בעצמם יביאו אותנו למה שאנחנו רוצים, בלי שנתאמץ חזק.

ג. כיצד אתה מתקדם אל השאיפות שלך בחיים? אילו פעולות אתה עושה ברמה יומית, שבועית וחודשית?
כל אחד עושה המון דברים ביום יום שלכאורה אמורים להביא אותו לאותה נקודת החלום, אליה הוא מקווה להגיע יום אחד.
רובנו מתקדמים לנקודת היעד מכח האנרציה על סמך אותן הפרדיגמות שירשנו, בתקווה שיום אחד נגיע לשם, גם אם לא נבנה תוכנית מסודרת וברורה כיצד להשיג את מה שאנחנו רוצים. אנחנו לומדים באוניברסיטה, בונים קריירה, חלקנו הקטן גם פותח איזה עסק.
לאן הפעולות שתעשה היום אמורות להביא אותך בעתיד? האם אתה בכלל עושה פעולות כאלו או שאתה מאמין שהחיים בנויים כך שהכל יקרה מעצמו בצורה אוטומטית ויום אחד אתה תתעור לתוך חיי החלום?

לאחר שעשית את שלושת הדברים, אתה צריך לדעת לאן אתה רוצה להגיע, לאן אתה מתקדם עכשיו ואם בכלל ולהחליט האם כיוון, קצב ואופי ההתקדמות מספקים אותך או שעליך להתחיל לייעל את חייך, לקחת אותם בידיים ולהתחיל בצעידה נחושה לקראת החלומות שלך.

תגובות

תגובות

4 comments

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    חבל שלא ניתן להדפיס.

  2. אחלה של מאמר.

    אני קצת מיתקשה בלענות על השאלה "במה אני עוסק", קשה לי לחשוב על עבודה שאני יכול באמת להנות מימנה ואני לא יכול להיות עשיר בלי עבודה שתכניס כסף, מה עושים במצב כזה?

  3. פוסט אחד היותר טובים ..
    תודה

  4. תודה רבה מאמר ממש טוב!!!!!!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קראו את הפוסט הקודם:
פרדיגמות כאמונות מגבילות שמקבעות התנהגות וקבלת החלטות

פרדיגמות, אלה הן תפיסות לגבי דברים שונים בחיים, שאנשים נוהגים לאמץ ולהתנהג לפיהן. אלו הן אמונות מגבילות, כיוון שברגע שהאדם...

סגור

Powered by moviekillers.com