5 הרגלים הרסניים שמשאירים אותך עני יותר

להישאר עניקיימים אינספור ספרים, מאמרים ועצות כיצד להתעשר, לבזבז פחות, לחסוך יותר ולשפר את רמת החיים שלכם. המידע הזה נמצא בגישה חופשית באינטרנט ואפשר למצוא הרבה עצות נפלאות גם כאן באתר.

יחד עם זאת, מרבית האנשים נמנעים מליישם בחיים האישיים שלהם את העצות שקראו.

הם לא מוציאים אותן אל הפועל מסיבות שונות – עצלנות, דחייה לאחר כך, חוסר אמונה בתועלת של עצה כזו או אחרת וכד'.

במקום לתת לכם עוד עצות ורעיונות לביצוע, אני רוצה לעשות מהלך הפוך ולהציב מול הקוראים מראה שבה ישתקפו כל אותם ההרגלים שאנשים כל כך אוהבים ונהנים מהם, למרות שהם ה"אשמים" המרכזיים שמשאירים אותם עניים יותר.

לאנשים שמחזיקים בהרגלים האלה, אני קורא "עניים מבחירה".

אלו אנשים שרמת החיים שלהם אינה תוצאה של הנתונים איתם נולדו, אלא תוצאה של בחירות שעשו בחייהם וממשיכים לעשות מדי יום.

  • אני מקווה שזה יעזור לכל אחד לזהות ולשנות את ההרגלים שהפריעו לו עד היום להוציא אל הפועל את כל המידע הרב שכבר יש ברשותו, כדי לשפר את רמת החיים.

כדי לא לפגוע באף אחד, חשוב לי להגיד מראש שההרגלים שאציג מהווים הכללה שבאה להדגים "הרגל רע" של איזשהו אדם ממוצע. כמובן שקיימים מקרים יוצאי דופן שבהם ההתנהגות שאציג יכולה להיות מוצדקת ואף הכרחית, אך יחד עם זאת חשוב להבדיל בין התנהגות הכרחית באמת, לבין תירוץ שבא להצדיק התנהגות שהיה ניתן להימנע ממנה.

ועכשיו בוא נראה מהם 5 ההרגלים של העניים מבחירה.

1. עני מבחירה מעדיף הנאות קטנות ומיידיות על חשבון השקעה מחושבת בעתיד של עצמו

הוא לא מסתכל בטווח הארוך כאשר מקבל החלטות ואינו חושב על הביטחון הכלכלי שלו בעתיד.

במקום להשקיע בהשכלה, הוא הולך לעבוד כי רוצה להתחיל להרוויח כבר עכשיו. כאשר הוא מקבל משכורת, הוא מתכנן את הקניות הקרובות שלו (שאין בהן צורך קיומי אלא בעיקר הנאה מיידית מעצם תהליך הקנייה), במקום להשקיע את הכסף הזה בחוכמה עבור רכישות חשובות בעתיד, ולמקרים בלתי צפויים.

הוא מוציא סכומים גדולים בכל חודש על יציאות ובילויים, אבל לא מרגיש זאת, מכיוון שבכל פעם מבזבז קצת אבל בתדירות גבוהה, ומתפלא מדוע אין לו כסף כדי לנסוע לחו"ל מספר פעמים בשנה.

2. עני מבחירה מבזבז יותר מאשר מרוויח

הוא אינו מתכנן את הניהול הכספי שלו, אינו מציב לעצמו גבולות מוגדרים ואינו ועוקב אחר ההוצאות שלו. הוא חי במינוס ולוקח הלוואות כדי לקנות דברים בכסף שאין לו. כאשר הוא צריך לקנות משהו, אינו עושה מספיק בירורים כדי למצוא את האלטרנטיבה הזולה ביותר שתיתן מענה מספק לצרכים שלו. לעיתים קרובות הוא יקנה את ההכי טוב וההכי יקר.

הוא מנסה לספק לעצמו סטנדרט של רמת צריכה, לפני שדאג לספק לעצמו סטנדרט של רמת הכנסה.

הוא מתקשה לעמוד בפיתויים של פרסומות לדברים "נוצצים" שמהווים את הטרנד החם הבא (סמארטפונים, בגדים חדשים, רכב חדש וכו'), כשאין לו באמת צורך אמיתי וקיומי בזה.

לעיתים קרובות הוא נמצא בתלות פיננסית מאנשים קרובים – משפחה, הורים, הבעל או האשה.

3. עני מבחירה אוהב להתלונן ולהאשים את האחרים במצבו

הוא אלוף התלונות – יודע הייטב מה ואיפה עובד לא נכון ומוכן לספר שוב ושוב על השירות הגרוע שקיבל. הוא אוהב לספר לאחרים עד כמה המחירים גבוהים, המיסים חונקים, המשכורות נמוכות והמצב הכלכלי של האזרח הממוצע הופך לגרוע יותר מיום ליום.

הוא מזדהה ומתרגש מקריאה של חדשות על כמה שהמצב הנורא, ומקבל חיזוק לכך שהמצב ה"קשה" שלו, זה "בסדר", כי זה לא בגלל שהוא עושה משהו לא נכון, אלא כי הממשלה אשמה.

הוא מתמקד בדברים השליליים והבעיתיים במקום להתמקד בפעולות שיכול היה לעשות כדי לשפר את מצבו.

הוא מאמין שרמת החיים שלו תלוייה קודם כל בהחלטות הכלכליות של בכירי המשק, ועד שהם לא יעשו משהו, המצב לא ישתנה. הוא מסיר מעצמו את מרבית האחריות למצבו ומעדיף לחכות ל"זמנים טובים יותר", בתקווה שדברים ישתנו, במקום לבנות לעצמו תוכנית פעולה לחמש השנים הקרובות שתביא אותו למקום שהוא רוצה להיות בו.

4. עני מבחירה לא מעריך את הזמן של עצמו

הוא מעדיף להעביר עשרות שעות בשבוע מול הטלויזיה, ברשתות חברתיות, בשליחת הודעות ומסרונים לחברים, ובשימוש מאסיבי בגזלני זמן אחרים.

הוא עושה זאת, כי הדבר מסב לו הנאה רגעית, למרות שהזמן הזה היה יכול להיות מושקע בעבודה, לימודים, תכנון העתיד, התמקצעות, שיפור כישורים שיעזרו לו להתקדם בעבודה, וביצוע צעדים נוספים שיבטיחו תנאי חיים טובים יותר בטווח הארוך.

הוא לא יודע לתרגם את הזמן לכסף. אם נציע לו לוותר על הזמנת קינוח במסעדה בתמורה לשעה וחצי של חופש מהעבודה למחרת (כמובן יקבל שכר כאילו עבד בזמן הזה), הוא יקפוץ על ההזדמנות. אבל אינו מסוגל לבצע את החישוב בעצמו ולשים לב ששעה וחצי זה בדיוק הזמן שהוא נאלץ לעבוד כדי לקנות את הקינוח הזה.

לפני זמן מה שאלו את מארק צוקרברג (מייסד פייסבוק) מדוע הוא לובש מדי יום את אותה החולצה? מארק ענה שיש לו הרבה מאוד חולצות זהות שתמיד לובש, מכיוון שאינו רוצה לבזבז את הזמן שלו על דברים שוליים שגוזלים זמן, כמו בחירת חולצה כל יום, ומעדיף להשקיע את זמנו בלשרת יותר ממיליארד איש.

5. עני מבחירה לא מחזיק מטרה ברורה וחשובה מול העיניים שתכריח אותו להשתנות

מכיוון שאין לו סיבה מספיק טובה ובוערת לשפר משמעותית את רמת החיים והביטחון הכלכלי שלו, אין לו מוטיבציה להשקיע זמן, מאמצים ומשאבים כספיים כדי לשנות משהו. לכן הוא נשאר במקום שבו מרגיש מספיק נוח וממשיך לחלום על עתיד טוב יותר.

כאשר יש לך מטרה ברורה וחשובה שלא ניתן לדחות אותה לאחר כך, למשל לדאוג לחינוך ילדיך, לא תוכל להתייחס לזה כאל חלום ורוד שאולי מתישהו יתגשם, אלא תעשה את המקסימום שתוכל במסגרת הידע והיכולות שיש לך ברגע זה.

עוצמתה וחשיבותה של המטרה, מגדירים את הסיכוי לכך שמטרה זו תושג.

אם זיהיתם אצלכם אחד או יותר מההרגלים שהצגתי, אפילו לא בצורה קיצונית כמו שהם כתובים, אין צורך להאשים את עצמכם. הרגלים לרוב מהווים דפוס פעולה בלתי מודע, ועד שלא מציגים לנו אותו מהצד, אין לנו אפשרות לראות אותו, להבין את ההשלכות שלו ולשנות משהו.

מה שחשוב, הוא שעכשיו יש לכם הזדמנות לשנות משהו שיאפשר לשפר את רמת החיים שלכם בטווח הארוך.

בהצלחה!

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *