3 הרגלים שיעזרו לכם לחסוך בין 300 ל-2,000 ש"ח בחודש

לחסך כסף בקניותמתי בפעם האחרונה רציתם למצוא בחשבון הבנק שלכם בסוף החודש תוספת בלתי צפויה של כמה מאות שקלים?

החדשות הטובות הן, שזה אפשרי ואפילו די קל. אתם יכולים ללא קושי להישאר בסוף החודש עם תוספת של עוד 300, 700 או אפילו 2,000 ש"ח.

ותסכימו איתי, שכדאי קצת להתאמץ כדי לקבל תוספת כזו, בלי שנצטרך לבקש העלאה שכר מהבוס.

במיוחד שבחישוב שנתי, התוספת הזו יכולה להגיע גם לעשרות אלפי שקלים בחלק מהמקרים.

אז על מה אני בעצם מדבר?

העניין הוא שכסף זולג מחשבון הבנק שלכם, מכרטיס האשראי שלכם ומהכיס שלכם בקביעות, טיפין טיפין, בלי שאתם שמים לזה לב. אתם כמובן יודעים על כל הוצאה, אבל כנראה שאתם מקטינים מהערך המצטבר של ההוצאות האלה, מרשים לעצמכם הוצאות "מיותרות" שאפשר היה להימנע מהן, ובסופו של יום מאבדים כסף בלי לשים לב ששילמתם איפה שהיה אפשר להימנע מזה.

וזו לא אשמתכם. הכל פועל נגדכם ועוד שנייה תבינו למה הכוונה.

קל מאוד להגיד על כל הוצאה קטנה "שטויות. זה רק 45 ש"ח. זה באמת כלום…", אבל לטפטופים הקטנים האלה יש הרגל להצטבר בצורה בלתי מורגשת לסכומים ניכרים בסוף החודש.

הבעיה היא לא בזה שאנחנו בזבזנים כרוניים, אלא בזה שאנחנו בני אדם, והפסיכולוגיה האנושית עובדת לרעתנו. קל לנו להסתכל על כל הוצאה ברמה הרגעית, כאשר היא נראית לנו כסכום זניח. אבל קשה לנו לראות את התמונה הגדולה לאורך זמן – כיצד החורים שההוצאות הקטנות מכרסמות בכיס שלנו, הופכים לחור שחור ששואב לתוכו חלק ניכר מההכנסה שאנו מביאים הביתה.

אני לא רוצה להישמע דרמטי, אבל רובנו הפכנו לקורבן של הוצאות רבות וקטנות, שלרוב אינן מוצדקות ואין לנו באמת צורך בהן. הוצאות שנוצרות כתוצאה ממערבל שיווקי מתוחכם שממתין לנו בכל פינה ואנו נופלים למלכודת שלו כמו זבובים.

  • בחלק מהמקרים, ההוצאות האלה הן תוצאה של עצלנות – קל לנו יותר לשלם, מאשר לבדוק איך אפשר לא לשלם את הסכום הזה או לשלם סכום נמוך יותר.
  • במקרים אחרים, ההוצאות האלה הן תוצאה של חוסר יכולת להשוות ולהעריך "כמה זה באמת עולה לנו" – אנחנו אוכלים במסעדה ארוחה שייקח לנו יום עבודה שלם לממן אותה.
  • ולעיתים אנחנו פשוט לא מסוגלים לעמוד בפיתויים – אנחנו לא באמת זקוקים לחולצה החדשה הזו, אבל היא נראית כל כך טוב, ומה כל החברות והחברים יגידו… שאנחנו שוכחים שאנחנו במינוס וקונים חולצה בכסף שאין לנו.

אם ניגש לעניין בצורה מודעת (וזה בדיוק מה שאני רוצה לעזור לכם לעשות), נגלה שאנחנו מסוגלים לחסוך סכומים משמעותיים מאוד בכל חודש, בלי שההנאה שלנו מהחיים תיפגע.

חלק ניכר מההוצאות שלנו נעשה כתוצאה מהחלטות שאנחנו מקבלים ומפעולות שאנו בוחרים לעשות. ותמיד אפשר לבחור אחרת. אנחנו בסך הכל צריכים לשנות את ההרגלים שלנו.

היום הרשתי לעצמי לעשות הקדמה ארוכה, לכן אנחנו נסתפק בכמה טיפים ראשונים. אלו גם יהיו שיעורי הבית שלכם ואוי ואווי למי שלא יעשה אותם! אז בואו נתחיל.

3 כללים שיעזרו לכם לבנות הרגלי צריכה שישאירו אתכם עם תוספת של כמה מאות שקלים בחודש

1. דחו את הקנייה לעוד שבוע

כאשר אתם רוצים לעשות קנייה חדשה שאינה לצורך קיומי, אל תבצעו אותה מיידית, אלא דחו אותה שבוע אחד קדימה. זה נוגע במיוחד לדברים שההחלטה לקנות אותם הגיעה בפתאומיות ו"הדליקה" אתכם.

זכרו – אנשים מונעים רגשית. אמוציות חזקות גורמות לנו לעשות פעולות שבדיעבד אנו עלולים להצטער עליהן. לכן, תנו לרגשות להירגע ולהתלהבות לדעוך, ואם כעבור כמה ימים עדיין תרצו לבצע את הקניה – בצעו אותה.

אני יודע שההנחה ש"נגמרת בעוד 48 שעות" הרבה פעמים תפריע לכם לשמור על הכלל, וזו בדיוק המטרה שלה – לגרום לכם לפעול מתוך דחף רגשי ולהושיט את היד לכרטיס האשראי לפני שהספקתם לעשות החלטה שקולה.

אני מזמין אתכם להיכנס ל"משטר קניות" שבו תשמרו על הכלל הזה במשך חודש, אפילו אם יש הנחות ממש טובות. אל דאגה, תמיד יהיו הנחות טובות, ובכסף שתחסכו תוכלו לקנות הרבה יותר דברים בעתיד.

2. החליפו את ההרגל "לקנות" בהרגל "לפקפק"

הדביקו על הארנק ועל כרטיס האשראי שלכם מדבקה בולטת שכתוב עליה בגדול "אתה באמת צריך את זה?", כך שבכל פעם תצטרכו לקרוא אותה לפני שאתם משלמים.

הפעולה הפשוטה הזו תפעיל אצלכם מנגנון של פקפוק בכל פעם שתרצו משהו שעולה כסף. וברגע שהמנגנון הזה יכנס לפעולה, המוח שלכם יעשה את שאר העבודה – הוא יתחיל לחפש סיבות, למה לא כדאי לקנות את זה. ותאמינו לי, כאשר המוח מחפש סיבות, הוא גם מוצא.

3. בדקו – כמה שעות מהחיים שלכם זה עולה

הרבה פעמים אנחנו לא תופסים בצורה פרופורציונלית כמה "שעות חיים" עולה לנו זוג נעליים, ארוחה או מכשיר טלפון חדש.

לפני כל הוצאה מעל 100 ₪, עשו חשבון פשוט – כמה שעות עבודה זה עולה לכם. פתאום אתם תגלו שלא הייתם מוכנים לעבוד שעת עבודה שלמה בשביל כוס בירה בפאב או לעבוד מעל ל-10 שעות בשביל ג'ינס חדש, או "להוציא" 70 שעות חיים בשביל לשדרג את הסמארטפון שלכם. זה פשוט לא שווה את זה…

אם תעשו בצורה כנה את החישוב הזה על מרבית ההוצאות שהיה אפשר לוותר עליהן, אתם תזדעזעו ברגע שתבינו כמה שעות עבודה כבר "זרקתם" על דברים שכנראה לא באמת שווים את הזמן הזה של החיים שלכם.

התחילו להטמיע את שלושת ההרגלים הפשוטים האלה אל תוך החיים שלכם וספרו בתגובות על התוצאות שקיבלתם בזכותם.

בפעם הבאה אנחנו נדבר על אחת ההוצאות המרכזיות בכל משפחה – הוצאת המזון, ואני הולך לתת לכם מספר המלצות פרקטיות, כיצד ניתן לצמצם בעשרות אחוזים את ההוצאה הזו ולחסוך מאות שקלים בחודש.
_____
את המאמר הזה כתבתי עבור הבלוג של FeeX, אבל אני מאמין שגם לקוראים שלי מגיע לקרוא אותו כאן.

עצות נוספות תוכלו למצוא במדריך החינמי. השאר את המייל שלך למטה ואשלח לך אותו.

Hybrid Connect Error : Connector could not be found

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *