10 עצות לבני שלושים, מאנשים שעברו את גיל הארבעים

לפני מספר ימים הגיע לידיי מאמר של המחבר מרק מנסון (Mark Manson) שלפני זמן קצר חגג את יום הולדתו ה-30 והחליט להפוך את זה לרגע מכונן כדי להסתכל על החיים שלו מזווית חדשה ואולי לקבל כמה החלטות הרות גורל.

הוא ביקש מהקוראים שלו, בני 37 ומעלה, לחלוק איתו את התובנות שלהם על החיים שהשיגו בין גיל 30 ל-40.

יותר מ-600 איש נענו ושלחו לו מיילים. הרבה אנשים חזרו על אותן העצות והתובנות שוב ושוב, והוא ריכז אותן ל-10 העצות הנפוצות ביותר למי שנמצא בתחילת שנות ה-30.

המאמר המקורי די ארוך עם הרבה ציטוטים סביב אותן התובנות. החלטתי להביא לכם את התובנות העיקריות בצורה מסוכמת ובאותו הזמן לא לפספס אף נקודה חשובה.

בחלק מהמקרים השתדלתי להתאים את העצות למציאות הישראלית. מקווה שהדברים הבאים יגרמו לכם לחשוב מחדש על החיים שלכם ואולי לשנות משהו, שכרגע יכול להיראות שולי, אבל יעשה את החיים שלכם נפלאים בעתיד.

1. התחילו לחסוך לעת זקנה כבר עכשיו ואל תדחו את זה אף לא רגע אחד לאחר כך

רוב הכותבים חזרו על אותה העצה – להתחיל לחסוך כמה שיותר מוקדם וסכומים כמה שיותר גבוהים, כדי שתוכלו לחיות בכבוד ברגע שלא תוכלו יותר לפרנס את עצמכם כמו שאתם יכולים היום.

בכל חודש שימו כמה שיותר כסף בצד. יכול להיות שהיום החיים שלכם נראים לכם נוחים, ההוצאות לא גדולות מדי והעתיד נראה וורוד. הדברים האלה יכולים להשתנות במהירות והם כנראה ישתנו. רוב הסיכויים שההוצאות יגדלו וההכנסות בכל רגע עלולות להיפסק או לקטון משמעותית.

אם יש לכם חובות, עשו את הכל כדי לסגור אותן ולהתחיל לחסוך. הרבה אנשים מצטערים על כך שלא חסכו בעצמם לפחות 10% מההכנסה החודשית שלהם, למקרים בלתי צפויים שאיתם נאלצו להתמודד.

אתם יכולים להנות מהחיים ולהיות קלי דעת עד גיל 30, אבל מהרגע הזה עליכם להבין כיצד עבודת פנסיה, קופות חסכון, ביטוח חיים ומשכנתא. מעתה כובד המשקל של הדברים האלה מונח על כתפיכם והאחריות על הדברים האלה נמצאת עליכם. הדברים האלה אינם "מסתדרים לבד", אלא צריך לדאוג להם בצורה יזומה.

הנה כמה עצות שיעזרו לכם לטפל בפן הכספי של העתיד שלכם

  1. הציבו כמטרה מרכזית לסגור את כל החובות ולצאת מהמינוס.
  2. צרו תוכנית חסכון אישית והעבירו אליה חלק מהמשכורת בקביעות – אלפי אנשים נותרים ללא אמצעי קיום בגלל בעיות בריאות, בעיות בעסק או בעיות משפטיות, כי לא חסכו בזמן.
  3. הימנעו מקניות לא מחושבות כתוצאה מלחץ חברתי. אם צריך היעזרו באנשי מקצוע כדי להחליט האם עדיף לכם לחיות בשכירות או לקנות דירה, ואם לקנות דירה אז באילו תנאים.
  4. אל תשקיעו כסף בדברים שאינכם מבינים בהם. היו חשדנים כלפי אנשים שמבטיחים לכם להתעשר בקלות, כגון יועצי השקעות וברוקרים.

2. התחילו לדאוג לבריאות שלכם כבר עכשיו וללא דיחוי

המוח שלכם מטעה אתכם וגורם לכם לחשוב שאתם צעירים ב 10-15 שנה מהגיל האמיתי של הגוף שלכם. הבריאות שלכם תיהרס הרבה יותר מהר ממה שאתם מצפים ואתם אפילו לא תספיקו לשים לב לזה.

כולנו יודעים איך צריך לדאוג לבריאות – לאכול נכון, לישון מספיק, לעשות ספורט וכו', אבל רובנו מתעלמים מזה. מה שאתם עושים עם הגוף שלכם הוא בעל השפעה מצטברת. הגוף לא "נשבר" פתאום ביום אחד. הוא נהרס באיטיות לאורך השנים וב-10 השנים הבאות עליכם להאט את ההרס הזה.

התחילו להיות בריאים עכשיו והישארו בריאים גם בעת זקנה.
אין דרך אחרת.

רוב האנשים כתבו "אילו הייתי יכול לחזור אחורה ולהתחיל מההתחלה, הייתי אוכל בריא, עושה ספורט ודואג לבריאות שלי ללא הפסקה. בעבר הייתי מוצא לעצמי תירוצים לא לעשות זאת, אבל לא היה לי מושג מה יהיו ההשלכות".

3. אל תבזבזו זמן על אנשים שלא מתייחסים אליכם כראוי

העצה השלישית הנפוצה ביותר לאחר הדאגה לפן הפיננסי והבריאותי שלכם, הייתה ליצור חומות חזקות יותר בחיים האישיים שלכם, כדי להקדיש יותר זמן לאנשים שטוב לכם איתם ולהימנע מאנשים שרע לכם איתם.

להציב גבולות בריאים, זה אחד הדברים הכי טובים שאתם יכולים לעשות עבור עצמכם. עליכם ללמוד להגיד "לא" לאנשים, לפעולות ולהתחייבויות שאינן נושאות כל ערך חיובי לחיים שלכם.

אל תסבלו אנשים שלא מתייחסים אליכם טוב. נקודה. אל תסבלו אותם לא לשם רווח כספי, לא מסיבות רגשיות, לא בשביל טובת הילדים שלכם או שלכם אישית, ולא מאף סיבה אחרת.

לפעמים אנשים מוכנים לסבול יחס לא ראוי ולהיכנס להתחייבויות לא רצויות כי לא נעים להם להגיד "לא" והם חוששים לפגוע ברגשותיו של מישהו אחר. זו מלכודת. על מנת למצוא חן בעיניי מישהו אחר או לזכות ביחס טוב יותר, אנחנו נכנסים למקום שבו אנו נאלצים לסבול דברים שאיננו רוצים. וזה אף פעם לא מביא לדברים טובים, אלא להיפך – הורס את החיים שלכם.

עליכם ללמוד לשים את עצמכם במקום הראשון. זה בסדר להיות קשוח יותר כלפי אחרים, כדי להיות טובים יותר כלפי עצמכם.

4. התייחסו טוב לאנשים שחשובים לכם

לעיתים, כאשר אנשים מציבים גבולות חזקים סביב החיים שלהם, הם משאירים חלק מהחברים הקרובים ומבני המשפחה מחוץ לגבולות אלה. העבירו יותר זמן עם האנשים הקרובים אליכם ואל תשאירו אותם בחוץ.

בין גיל 30 ל-40, זהו טווח הגילאים שבהם מתחיל ליפול עליכם הרבה חרא. אנשים קרובים נהיים חולים, חברים מתגרשים, המבוגרים יותר במשפחה נפטרים, ולרשימה הזו אין סוף…

בגיל הזה אתם מודעים לעובדות האלה כמו שמעולם לא הייתם מודעים אליהן בעבר. אין לכם מושג עד כמה תוכלו לעזור לאדם בתקופה קשה, רק על ידי כך שתאפשרו לו להיות קרובים אליכם, תקשיבו לו ותקבלו אותו בלי לנסות לחנך או לשנות אותו.

טרגדיות קורות בחייו של כל אחד. הייו אותו האדם שאפשר לסמוך עליו ולקבל ממנו כתף תומכת ברגע קשה.

5. אי אפשר להשיג את הכל בחיים – התמקדו בדברים שבאמת יוצאים לכם טוב

הכל בחיים הוא עניין של פשרות. כאשר אתם עושים בחירה אחת, אתם מראש מוותרים על משהו אחר, ועליכם לקבל את העובדה הזו.

בגיל 20 אתה בטוח שיש לך את כל הזמן שבעולם והכל עוד לפניך. הרבה אנשים נשארים עם התפיסה הזו עד שנהיה "מאוחר מדי" לקחת את החיים שלהם בידיים ומקפצים בין דבר לדבר במקום לעצור על משהו שהם באמת טובים בו ונהנים ממנו, ולמנף אותו.

התמקדו ב 1-2 מטרות חשובות ועשו את כל מה שנחוץ כדי להשיג אותן. בלי להתפזר. אתם צריכים לקבל את העובדה שאתם לא יכולים להספיק הכל. כדי להשיג משהו בחיים, תצטרכו להקריב הרבה דברים אחרים.

במילה אחת – התמקדו!

אתם תוכלו להשיג הרבה יותר בחיים, אם תתמקדו בלעשות משהו אחד אבל ממש טוב, ולא אם תדעו לעשות הרבה דברים שונים בצורה בינונית ומטה.

התעלמו ממה שאנשים אחרים חושבים על מה שחשוב, ראוי ונכון. עליכם למצוא את היתרון היחסי שלכם, ולא את מה שאחרים חושבים שהוא חשוב, ובהתאם לזה לבנות את החיים שלכם.

6. אל תפחדו לקחת סיכונים – הכל עוד יכול להשתנות!

למרות שלקראת גיל 30 רוב האנשים חושבים שעליהם להיצמד לדרך שבחרו בחיים, צריך להבין שלעולם לא מאוחר להתחיל הכל מחדש. יש הרבה אנשים שמצטערים על ההחלטה שלהם להשאיר את הכל כמו שהוא, למרות שחשבו והרגישו שזה לא נכון.

בין 30 ל-40 אלו עשר השנים הכי מהירות – ימים הופכים לשבועות, שבועות לחודשים וחודשים לשנים. ואתם מוצאים את עצמכם עמוק בתוך משבר גיל הארבעים בלי שעשיתם משהו משמעותי כדי לפתור את ה"בעיה" שידעתם עליה כבר לפני 10 שנים.

בחברה מצפים מאתנו להיסגר על עצמנו לקראת גיל 30 ולא להמשיך לחפש את עצמנו. אבל זה לא נכון.

אל תתנו לציפייה החברתית למנוע מכם לנסות התחלות חדשות אם אתם לא מרגישים ב-100% שלמים במקום שבו אתם נמצאים. אתם לא חייבים להיצמד לאידיאלים חברתיים שאינכם מאמינים בהם. עליכם לחיות את החיים שלכם ולא לאפשר לאחרים לנתב אתכם.

רוב החרטות הן על דברים שהיינו יכולים לעשות, אבל לא עשינו.

אחד העונים סיפר כיצד שינה את הקריירה שלו ממהנדס בכיר והפך למורה. כעבור 20 שנה הוא אומר שזו הייתה ההחלטה הכי נכונה בחיים שלו.

בגיל 30 הפחד מהלא נודע מהווה את המחסום הכי גדול אצל הרבה אנשים. אל תתנו לפחדים שלכם לעצור אתכם! אף אחד לא יכול לחזות את העתיד, את ההצלחה או את הכישלון. ברגע שתשחררו את הפחד אתם תעמדו מול סיכון לכישלון, אבל אתם גם תקבלו את הסיכוי להצלחה.

7. אתם חייבים לצמוח ולהתפתח

יש לכם שני נכסים – הגוף שלכם והמוח שלכם. רוב האנשים מפסיקים לעבוד על עצמם בגילאי ה-20.

בני 30 עסוקים מדי מכדי לדאוג לצמיחה האישית שלהם. אבל אם אתם אחד מהבודדים שממשיכים לצמוח, ללמוד, לפתח את החשיבה לשכם ולדאוג לבריאות השכלית והפיזית שלכם, אז לקראת שנות ה-40 אתם תמצאו את עצמכם שנות אור לפני שאר האנשים בני גילכם.

הרבה אנשים כתבו שאחד הדברים הכי טובים ומועילים שעשו, היה לחזור לספסל הלימודים בצורות שונות בגילאי 30. חלק נרשמו לקורסים וסמינרים, מישהו לראשונה התחיל ללמוד על עסקים ופתח עסק, חלק מהאנשים עשו הסבה מקצועית לתחום שונה לחלוטין, מישהו התחיל ללמוד תורות מזרחיות ולעשות מדיטציה.

המטרה הראשית שלכם צריכה להיות השאיפה להפוך לאדם טוב יותר, הורה טוב יותר, שותף טוב יותר, חבר טוב יותר, קולגה טוב יותר וכו'. במילים אחרות – לצמוח בתור אישיות.

8. אף אחד לא מבין מה הוא עושה. התרגלו לזה

אם אתם עדיין חיים מבחינה שכלית, רגשית וחברתית, אינכם יכולים לחזות את החיים שלכם 5 שנים קדימה. והם לא יהיו כמו שאתם מצפים. עליכם לנצח את הרצון לנסות לקבל שליטה מלאה על חיים שלכם, שגורמת לכם להיות מוטרדים מכל דבר שקורה איתכם עכשיו.

אנשים מוטרדים מדי מהמצב העתידי שלהם, מה שגורם להם לנסות להיתפס בדברים שמספקים ביטחון ולהתקבע. אתם תרגישו הרבה יותר חופש, תשיגו יותר ותוכלו להנות הרבה יותר מהחיים ברגע שתבינו שהכל משתנה ואין שום דבר שיכול להבטיח לכם ביטחון. זה ישחרר אתכם ויפתח אתכם לאפשרויות חדשות.
רק אז תוכלו לנצל אינספור הזדמנויות בלתי צפויות שכל הזמן מופיעות בדרך ולהרוויח מזה. אבל אתם לא יכולים לאבד משהו שאין לכם.

רוב הדברים שנראים לכם חשובים עכשיו, ייראו לחלוטין לא חשובים בעוד 10, 20 או 30 שנה. ואין בזה שום דבר רע. קוראים לזה התפתחות ושינוי. פשוט אל תנסו להתייחס לכל דבר בצורה רצינית מדי.

9. השקיעו במשפחה שלכם. זה שווה את זה

העבירו יותר זמן עם בני המשפחה. כאשר אתם מתבגרים, היחסים שלכם עם הקרובים משתנים, וכיצד הם ישתנו תלוי רק בכם. ההורים שלכם תמיד יראו בכם ילד עד שתראו להם את עצמכם באור חדש, כאדם בוגר, עצמאי וממומש.

כולם מזדקנים ומתים. זו עובדה. נצלו את הזמן שיש לכם כדי לבנות יחסים נכונים וליהנות מחיי המשפחה.

משפחה זה הנושא הגדול ביותר של העשור הקרוב שלכם. היא נוגעת בכם מכל הכיוונים – ההורים מזדקנים ועליכם לדאוג להם יותר, מופיעים בני ובנות זוג שאיתם יש לבנות יחסים שילוו אתכם בהמשך החיים, הילדים שלכם נולדים וגדלים וגם להם עליכם לדאוג.

רוב האנשים כתבו שעליכם להשאיר את כל העלבונות, הכעסים והריבים עם ההורים והקרובים מאחור, וללמוד לחיות איתם בשלום ובאהבה.

חלק מהאנשים כתבו עד כמה חשוב לא לדחות את הולדת הילדים. אל תפחדו שהם יהרסו לכם את הקריירה או את החיים האישיים. לא קיים "זמן הכי מתאים" בשביל ילדים. אם לא עשיתם זאת עד גיל 30, עכשיו זה הזמן הכי מתאים. הילדים עושים אתכם טובים יותר בכל המובנים. הם יגרמו לכם לפרוץ מעבר לגבולות שלכם ולגלות בתוך עצמכם צדדים שלא ידעתם על קיומם.

היו גם אנשים מהצד השני של המתרס שאמרו שלא חייבים להוליד ילדים אם אינכם רוצים זאת. מה שעושה את האחד מאושר, לאו דווקא יעשה גם את האחר מאושר.

המסקנה המתבקשת היא שמשפחה וילדים זה לא הדבר האולטימטיבי שיעשה אתכם מאושר, אבל רוב האנשים מגלים שהמשפחה תמיד שווה את המאמצים שמשקיעים בה.

10. היו טובים כלפי עצמכם וכבדו את עצמכם

היו קצת אגואיסטים ועשו בכל יום משהו טוב עבור עצמכם, עוד משהו יותר טוב בכל חודש, ועוד משהו נפלא בכל שנה.

עליכם ללמוד לאהוב את עצמכם היום ולתגמל את עצמכם היום. אף אחד לא חושב ולא דואג לכם כמו שאתם חושבים ודואגים לעצמכם.

רוב האנשים חושבים על העתיד ועושים היום את הדברים כדי שבעתיד יהיה טוב יותר. אבל העתיד תמיד נשאר בעתיד… והזמן הנוכחי ברוב המקרים הופך לקורבן בשביל זמן עתידי.

לפעמים אנחנו מקריבים הרבה זמן כדי לפתור בעיה שבדיעבד מסתבר שהיה ניתן כלל להתעלם ממנה ולחסוך את הזמן הזה. שאלו את עצמכם – האם העיסוק המסובך והמורכב הזה שווה את התוצאות שלו כשאני מסתכל על זה ברמת החיים? אם לא, המשיכו לחיות והפסיקו לשבור את הראש.

אתם תהנו מגיל ה-40 שלכם אם תבינו את העובדה הפשוטה הבאה:
בגיל 20 אתה חושב שאתה יודע הכל. בגיל 30 אתה מבין שזה לא כך. ובגיל 40 אתה סוף סוף יכול להרגיש משוחרר ופשוט לקבל את הדברים שבאים אל תוך החיים שלך, כפי שהם.

אני חושב שהדברים האלה כל כך חשובים, שכמה שיותר אנשים צריכים להיחשף לזה.
שתפו את המאמר הזה עם האנשים הקרובים אליכם, לא משנה מה גילם. מגיע להם לקבל את העצות שאנשים נותנים כאשר מסתכלים על חייהם אחורה.

אם יש לכם עצות נוספות להוסיף, אתם מוזמנים לעשות זאת בתגובות.

המאמר באנגלית: 10 Life Lessons to Excel in Your 30s

תגובות

תגובות

3 comments

  1. לבני 30 פלוס קצת ארוך אבל כל כך נכון ושווה כל שניה אני ממש נהניתי

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    רב תודות למפרסם ומפיץ המאמר- ממש נכון מילה במילה- שוב תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *