כיצד להישמר מלחץ המוחצנים, אם אתה מופנם

אנשים אוהבים לנסות לחנך את המוחצנים ולהציג טענות כלפי צורת החיים שלהם. אם אתה מופנם בוודאי נתקלת בלחץ הזה הרבה מאוד פעמים והרגשת אותו על עצמך. הלחץ שהחברה יוצרת על המופנמים גורם להם עוד יותר להיסגר בתוך עצמם, לנסות להשתנות ומונע מהם את מימוש הפוטנציאל האדיר הטמון בהם. בוא נראה כמה נקודות שעליך לקחת בחשבון, כדי להתמודד טוב יותר עם העולם שנוהג ללחוץ עליך.

1. קבל את עצמך כטיפוס אישיות לגיטמי.
בדיוק כמו שהמוחצנים חיים את החיים בדרך שלהם, גם עליך לחיות את החיים כמו שאתה רוצה ולא לנסות להתאים את עצמך למישהו אחר. אתה לא צריך לבקש סליחה מאף אחד ולא צריך להשתדל להתאים את עצמך אליהם. עשה את מה שהכי טוב בשבילך.

2. אנשים טועים כאשר קוראים לאנשים מופנמים סוציאופטים.
תקן אנשים על טעותם. אינטרוברט אינו סוציאופט, הוא לא בורח מהחברה, הוא פשוט זקוק לה במינון שונה. הוא אותו אדם חברותי ואוהב. אין לו שום בעייה להיות עם אנשים, אבל הוא לא יכול להיות הרבה זמן בסביבתם, כי הם מרוקנים אותו מאנרגיה ועליו להיות לבד כדי להתמלא שוב.

3. אנשים יבואו בטענות לאדם המופנם שאין לו מה לומר.
ההיפך הוא הנכון. כאשר יש לאדם מופנם מה לומר, הוא יגיד זאת, אבל הוא לא אוהב לפטפט ולנהל שיחות חולין סתם, ללא מטרה. אם אדם מופנם אומר משהו, כדאי להקשיב לו, כיוון שבדרך כלל זה יהיה משהו שהוא חשב עליו מראש. אינטרוברטים לא אוהבים לזרוק מילים באוויר.

4. תראה לאנשים את אחד הצדדים החזקים שלך – היכולת להקשיב.
אנשים מופנמים מעדיפים להקשיב עד שלא יהיה להם משהו ענייני להגיד. הקשבה, זהו אחד הצדדים החזקים שלהם. למד אנשים אחרים להעריך אותך על היכולת שלך להקשיב ולקבל את מלוא המידע. מעסיקים רבים בתחום העסקים והמכירות יעריכו אדם כזה על אדם פזיז שמדבר יותר מדי לא לעניין, בלי להקשיב לאחרים לעומק.

5. קח את הזמן שאתה צריך להעביר לבד ואל תתנצל על זה.
אינטרוברטים זקוקים לזמן להיות לבד בשביל לשמור על הבריאות המנטלית והרגשית שלהם.

6. היה גאה בסוג האדם שאתה.
יש כאלה שבמבט ראשון יתפסו אינטרוברט בתור לוזר, אך אין זה נכון בכלל. אישים גדולים כמו אינשטיין, ספילברג, דרווין, גנדי, מיקל ג`ורדן, ברוס לי, נשיא רוסיה פוטין ועוד רבים, הינם אינטרוברטים.

7. אל תתן לאקסטרוברטים שאוהבים להדחף להפריע לך בזמן שאתה שקוע בעבודה.
כאשר אתה עובר, קורא ספר או עושה משהו שדורש ריכוז מלא בעשייה, אל תתן לאנשים להפריע לך ולדרוש ממך תשומת לב. הסבר להם בנימוס שאינך יכול לדבר עכשיו.

8. עמוד לצד אינטרוברטים אחרים, שמקבלים יחס שגוי מתוך אי הבנה.
אחד הדברים המועילים ביותר שאתה יכול לעשות, זה לעזורלאינטרוברטים אחרים להיות מובנים יותר לאנשים הקרובים אליהם. אם אתה רואה שאדם מוחצן מנסה לכפות את מרותו על אדם מופנם ולדרוש ממנו התנהגות מסויימת, העמד אותו על טעותו והסבר לו את הנדרש. במיוחד תוכל לעזור לילדים שהוריהם מנסים לחנך אותם לדרך שלא מתאימה להם וגורמים להם סבל ולחץ יתר.

מבוסס על עבודתה של ננסי פן.

תגובות

תגובות

9 comments

 1. רציתי לשאול אם אפשר להעתיק את הקטע, לפרסם בבלוג שלי.

 2. יגאל שטארק

  כל עוד אתה נותן קרדיט, בכיף 🙂

 3. טוב לקרוא דברים מובנים מאליהם , כדי להמשיך הלאה.

  פוסט טוב וחכם.

 4. היי יגאל זה אבי שוירץ
  רציתי לשאול מתי אדם יוצא מהגדרה של מופנם ונחשב לסוציופט או ששני המושגים שונים בתכלית?
  מניין ידוע שפוטין הוא מופנם איך רואים את זה בהתנהגות שלו? אני שואל עליו ספציפי
  אשמך לתשובתך
  אבי

 5. יגאל שטארק

  סוציופט ומופנם אלו שני דברים שונים. סוציופט דומה לפסיכופט.
  אם תחפש הגדרה רשמית של המושג סוציופט, אתה תראה שזה שונה לגמרי ממופנם ושם מדבר על בן אדם עם רגשי שנאה, חוסר התחשבות בזולת שגוררת אלימות פיזית ומילולית.

  יש מאפיינים של אדם מופנם, שתיארתי אותם כאן ובפוסטים אחרים. לא אני זה שעשה את האבחון של פוטין, אלו שיבחנו אותו, הכירו אותו מספיק טוב כדי לדעת אם יש לו מאפיינים אלו או אחרים.

 6. אינטרוברט

  יגאל, מצחיק שאתה אומר לנו לעזור לאינטרוברטים אחרים בעוד אתה פתחת קורס שמועדד לשנות את זה.
  אגב, אני אינטרוברט קשה כאבן ומוזר לי שבתקופה ההיא שיצא לי לקשקש איתך בפורום או באייסיקיו לא ממש נהגת לעזור לי או להזדהות עם האינטרוברט (ואל תגיד לי שאת לא אינטרוברט, קל לקרוא אותך).

 7. זה לא עוזר..למרות שכל מה שכתוב כאן כתוב בצורה נהדרת ואני בתור מופנם רווה נחת מכך, זה לא משנה כלום אצל המוחצנים…

  • אני חושב שאם אתה רוצה לשנות משהו אצל אנשים אחרים, אתה חושב בצורה שגויה.
   עזוב את האחרים. אם אתה רוצה להיות יותר מאושר בתור אדם מופנים, דאג לעשות את השינויים הדרושים וההסתגלות הדרושה, בתוכך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קראו את הפוסט הקודם:
להיות מופנם בעולם של מוחצנים

מחקרים מראים שבין שליש לרבע מכלל האנשים, הינם מופנמים. העולם שלנו והחברה המערבית בפרט (בניגוד למזרח הרחוק), מעודדים מוחצנות. אנשים...

סגור

Powered by moviekillers.com