איך לשלב הצבת מטרות קלאסית עם גישת ה"אי עשייה"

לפני קריאת ההמשך אני ממליץ לקרוא את "לחיות ללא הצבת מטרות – עיקרון האי עשייה – להיות כאן ועכשיו", שמכיל את הרקע והבסיס למאמר זה.

יש לנו שתי גישות שעוזרות לנו לבחור כיוון בחיים ולקבל החלטות לגבי הדברים שנעשה או לא נעשה בעתיד הקרוב והרחוק.

1. גישת הצבת המטרות הקלאסית – אומרת שיש להציב מטרות רחוקות טווח, מהן לגזור מטרות ביניים ובעזרתם לבנות תוכנית להשגת המטרות.

2. גישת ה"אי עשייה" – עיקרון האומר שעליך לעשות רק את מה שבא לך לעשות ברגע זה, בתקופה זו בחיים.

לכאורה שתי הגישות סותרות אחת את השנייה ובעבר המלצתי לכל מי ששאל על הסתירה, לפתור אותה בעצמו לאחר התנסות לאורך זמן בכל אחת מהשיטות. כאן אני רוצה לתת כמה טיפים ותובנות שיעזרו לאלו שהתנסו בגישות השונות ועכשיו חשוב להם להשלים בראש את התמונה המלאה ולהבין כיצד שתי הגישות מתיישבות זו אם זו.


כלל ראשון – החלף את המילה "להשיג" במילה "לעשות"

לרוב, כאשר אנו מסתכלים קדימה אל החיים שלנו ורוצים להחליט מה לעשות הלאה ואיך לתכנן את החיים, השאלה שאנו שואלים את עצמנו בניסוח זה או אחר היא "מה אני רוצה להשיג". הדבר הראשון שצריך לעשות כדי לכוון את עצמך למצב שיאפשר לך להיות יותר שלם עם ההחלטות שאתה תקבל, הוא להחליף את המילה להשיג במילה לעשות. כל אחת מהמילים מעלה עבורנו רצף שונה של אסוציאציות. לרוב, המילה "להשיג" מתקשרת לדברים חומריים שאנו רוצים שיהיו לנו בעתיד וקשורים איכשהו לרמת החיים – בית, אוטו, משכורת יפה, תפקיד חשוב בעבודה או מעמד מכובד. הדברים האלה תמיד נשמעים טוב, אך האם אנחנו נהיה שבעי רצון ומאושרים יותר ברגע שנשיג אותם? בד"כ זה לא קורה.
לעומת זאת, המילה "לעשות" יוצרת עבורנו תמונה של עיסוק כלשהו שאנו עוסקים בו, אנו מכניסים את עצמנו לרגע לתוך התמונה ושואלים "האם נעים לי להיות שם? האם זה משהו שאני רוצה שיהיה חלק מהחיים שלי?". המילה הזו מאפשרת להעלות רצף אסוציאטיבי שמתקשר בצורה טובה יותר אל התחושות שלנו ומאפשר לנו לשקול באיזו מידה התחושות האלה והעיסוק הזה שדמיינו משביע רצון עבורנו.

מעתה, כאשר אתה רוצה להביט אל העתיד (הקרוב או הרחוק), ולשקול במה כדאי לך להתמקד שאל את עצמך "מה אני רוצה לעשות." התשובה שתענה לעצמך (וכדאי שהיא תהיה כמה שיותר כנה) תמקד אותך בגישת ה"אי עשייה" ותחסוך ממך הרבה מהחסרונות של גישת הצבת המטרות הקלאסית.


כלל שני – אל תחפש להציב מטרות רחוקות טווח אלא מצא את החלומות שלך

אחת הדרכים למצוא מטרות אמיתיות ולא לאמץ מטרות שאינן שלך, היא להינתק מהמושג "מטרה". יש במושג הזה משהו יותר מידי רציונלי ומאולץ. את המטרות האמיתיות שלך אין צורך לחפש, כי מטרה אמיתית היא אותו הדבר שאתה חושק בו לאורך זמן ואין צורך להזכיר לעצמך שאתה רוצה את הדבר הזה. נהוג לכנות את הדברים האלה "חלומות". לחתור לכיוון החלום שלך לא יכול להיות קשה מדי. גם אם יש קשיים בדרך, עצם ההתקדמות לקראת החלום מהנה וממלאת מוטיבציה.

יש לי חבר שהחלום שלו הוא לקנות יאכטה ולהפליג בעולם במשך כמה שנים. הוא חי עבור החלום הזה ומתעורר איתו בכל יום מחדש. הוא עובד, חוסך כסף ועוסק קצת ביזמות כדי לבנות לעצמו הכנסה פסיבית ולממש אותו. הדרך אל החלום שלו קשה. אני לא הייתי מוכן לעשות את מה שהוא עושה היום, אבל לי אין את החלום הזה. מהצד ההתנהלות היום יומית שלו נראית מעייפת וקשה. אבל כך זה רק למישהו שמתבונן מהצד. החלום שלו ממלא אותו מוטיבציה והוא נהנה לאורך הדרך, כאשר בכל יום הוא מרגיש שהתקרב עוד קצת למימוש החלום שלו.

רק ברגע שאתה הופך את החלומות שלך למטרות רחוקות טווח, אתה יכול לשלב את גישת הצבת המטרות הקלאסית עם גישת ה"אי עשייה". כאשר חלום הופך למטרה, מתעורר אצלך רצון לעשות עכשיו דברים שיעזרו לך להשיג את החלום שלך. אם החלום שלך מספיק חזק, התשובה לשאלה "מה אני רוצה לעשות עכשיו" תהיה "אני רוצה לעשות את הדברים שיעזרו להשיג לי את החלום". ואם החלום לא מספיק חזק ולא בא לך לעשות דברים כדי להשיג אותו, אז מי צריך חלום כזה?

מכיוון שהרצון להשיג את החלום הוא עקבי (אצל אדם בריא בנפשו), גם הדחף לעשות בטווח הקצר דברים שיקדמו אותך לקראת החלום יהיה עקבי. כמובן שזה לא אומר שאתה תחשוב 24 שעות ביממה על החלום ותרצה לעשות רק את מה שעוזר לך להתקרב אליו. יהיו ימים שבהם אתה לגמרי תזניח את החלום ותרצה להתמקד בדברים אחרים וזה בסדר. אבל באופן כללי החלום הזה לא יעזוב אותך וידרבן אותך לחתור להשגתו.


אני מאחל לכל הקוראים שלי שנה טובה ומתוקה!
שנה של בריאות, אושר, התחלות חדשות והגשמת כל החלומות שלכם!

תגובות

תגובות

8 comments

 1. בלי ששמתי לב אימצתי את גישת ה"אי עשייה" עוד לפני ששמעתי עליה ממך ומצד שני יש דברים שהם ההפך הגמור בחיים שלי כמו העיסוק בספורט וכושר. השלתי ממשקלי 12 קילו ועכשיו אני חושש שאחזיר אותם וזה מוביל אותי לעשות כל מיני דברים שלא טובים לי ובאופן כללי בחיים שלי יש לי נטייה לקיצוניות.

  מה אתה אומר? לאחרונה הזנחתי את הספורט עקב חוסר זמן וחוסר ניהול נכון של הזמן שלי ועכשיו אני חוזר לזה כדי שלא להשמין בחזרה וגם כי אני מרגיש שזה חסר לי(בהתחלה שנאתי ספורט ועכשיו אני מאוד אוהב).

  תודה וחג שמח 🙂

 2. נראה לי ממש אומלל האדם שחי כל החיים בישביל איזה מטרה כה גשמית כמו יכטה/וילה/רולס רויס. איך אפשר לקום בישביל זה בבוקר. השלב הבא זה למות בישביל 70 בתולות.

  • לאדם יש רצונות, דחפים וחלומות. זה בסדר, זהו טבעו של האדם.
   אני מציע לך למתן את תפיסת העולם הקיצונית שלך ולכבד את האדם על כל גוניו. אם ישנם דברים שאתה לא מכיר אישית, אין סיבה לצאת כנגד זה או לראות בכך אומללות.

 3. מאמר מעולה. תודה 🙂
  שנה טובה גם לך יגאל!
  אני מאחל לך ולמאפ"י הצלחה רבה! 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קראו את הפוסט הקודם:
עולם הסרטים – יוניברסל סטודיוס בהוליווד – חלק ב'

בכניסה לאולפני יוניברסל אתה מקבל מפה של האזור ולוח זמנים של כל המופעים והאטרקציות, כך שאפשר בקלות לתכנן את השהות...

סגור

Powered by moviekillers.com